Masz potrzeby inwestycyjne, chcesz rozwijać swój biznes, pozyskać nowy sprzęt ale nie dysponujesz wystarczającymi środkami?|
A może posiadasz wolny kapitał ale chcesz go wykorzystać jako środki obrotowe wspomagające płynność finansową. Chciałbyś rozłożyć inwestycję w sprzęt na wygodne raty dostosowane do swoich aktualnych możliwości i ze spokojem patrzeć w przyszłość?
Nic prostszego! Naszym Klientom proponujemy pomoc w pozyskaniu finansowania inwestycji w pojazdy i technologię.
Prosimy również o zapoznanie się z folderem prezentującym pełen wachlarz naszych usług - zobacz folder.
Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą, która bezpłatnie świadczy dla swoich Klientów usługi doradcze w zakresie optymalnych metod finansowania inwestycji i projektów inwestycyjnych.
W ramach naszej działalności przeprowadzamy:
- analizę projektu i obliczenia modelowe opłacalności inwestycji;
- dobór metody finansowania i wybór najkorzystniejszej;
- wycenę kosztów finansowania i wybór najkorzystniejszej oferty i procedury;
- pomoc w przygotowaniu wniosku i zebraniu dokumentów;
- przygotowanie umowy na finansowanie;
- pomoc w uzgodnieniach z dostawcami przedmiotów finansowania.
W ramach umowy leasingu jedna strona umowy (leasingodawca, finansujący) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy, korzystającemu) prawo do korzystania z określonego dobra na pewien uzgodniony w umowie okres, w zamian za ratalne opłaty (raty leasingowe). Umowa leasingu jest regulowana przez kodeks cywilny: Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.
Leasing bezpośredni – producent zawiera umowę bezpośrednio z użytkownikiem.
Leasing pośredni – w operacji uczestniczą więcej niż dwie strony; np. między producentem a korzystającym pośredniczy wyspecjalizowane przedsiębiorstwo leasingowe.
Leasing operacyjny – czas użytkowania jest z reguły krótszy niż okres zużycia ekonomicznego danego środka; właścicielem środka przez czas trwania umowy jest leasingodawca; umowa zwykle zawiera zapis o wykupie przez korzystającego po jej zakończeniu, za z góry określoną wartość końcową powiększoną o VAT; płatności leasingowe dopasowane są do możliwości finansowych korzystającego; raty leasingowe zaliczane są przez korzystającego w poczet kosztów uzyskania przychodu.
Leasing finansowy - czas użytkowania jest zbliżony do okresu w trakcie którego następuje zużycia ekonomicznego danego środka; właścicielem środka przez czas trwania umowy jest leasingodawca; korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych; tylko część odsetkowa raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu; możliwa klauzula opcji na sprzedaż przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu umowy.
Leasing zwrotny – może wystąpić, gdy przedsiębiorstwo posiada znaczący majątek, natomiast posiada braki środków pieniężnych; może oddać część majątku trwałego spółce leasingowej w zamian za środki pieniężne i następnie wziąć te środki w leasing.
- Pozwala na korzystanie z danego środka bez konieczności jego zakupu, nawet do jego całkowitego fizycznego lub ekonomicznego zużycia; ułatwia dostęp do technologii.
- Umożliwia optymalizację podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym leasingobiorcy; raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu.
- Nie ogranicza zdolności do zaciągania kredytu, ponieważ nie powoduje wzrostu współczynnika zadłużenia przedsiębiorstwa.
- Płatności rat leasingowych mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb korzystającego, co pozwala skutecznej zarządzać płynnością projektu.
- Pozwala na finansowanie inwestycji (w tym rat leasingowych) z przychodów wypracowanych przez leasingowany przedmiot.
- Może się okazać tańszy od kredytu w aspekcie potencjalnych zabezpieczeń umowy. Najczęstszym z nich jest weksel wystawiony przez leasingobiorcę lub poręczenie osoby trzeciej. Przedmiot należy do leasingodawcy dlatego nie ma najczęściej konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń.
- Leasing w porównaniu z kredytem, najczęściej charakteryzuje się uproszczoną procedurą akceptacji. Klient szybciej otrzymuje decyzję o przyznaniu finansowania leasingowego w porównaniu z czasem trwania procedur przyznawania kredytu. Mogą ponadto wystąpić preferencyjne warunki umów leasingowych dla stałych Klientów. Jest to szczególnie istotne dla podmiotów o krótkiej historii, dla których kredyt jest praktycznie niedostępny.
- Leasing jest formą finansowania pozabilansowego. Korzystający nie wykazują przedmiotu leasingu po stronie aktywów i zobowiązań z tytułu umowy po stronie pasywów. Przychody z użytkowanego przedmiotu zwiększają jednak wynik finansowy, co może poprawić wskaźniki efektywności (ROE, ROA).
Umowa leasingu | Umowa pożyczki |
---|---|
Przedmiotem leasingu jest środek trwały. | Przedmiotem umowy są pieniądze. |
Właścicielem przedmiotu leasingu jest Firma leasingowa. | Właścicielem nabywanego przedmiotu z pożyczonych środków jest pożyczkobiorca. |
Wstępna opłata zawiera czynsz inicjalny i jest płatna łącznie na konto Firmy leasingowej, bądź dostawcy. | Udział własny pożyczkobiorcy jest wpłacany bezpośrednio do dostawcy lub na konto Firmy Leasingowej. Prowizja nie jest zawarta w udziale własnym i jest wpłacana zawsze na konto Firmy Leasingowej. |
Faktura zakupu jest wystawiana dopiero po podpisaniu umowy. | W umowie pożyczki należy podać nr dowodu zakupu przedmiotu wraz z nr konta bankowego. |
Zabezpieczenie to: przedmiot leasingu, pełnomocnictwo do rachunku, weksel inblanco wraz z poręczeniem wekslowym. | Zabezpieczenie to: upoważnienie do rachunku, weksla in blanco wraz z poręczeniem wekslowym, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, przewłaszczenie przedmiotu, zastaw. |
Umowa kredytu – regulowana w ustawie prawo bankowe. Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie określoną kwotę środków pieniężnych, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z tej kwoty na warunkach określonych w umowie, zwrotu wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w umownym terminie spłaty oraz do zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Umowa pożyczki – została uregulowana w kodeksie cywilnym, ale też jest o niej mowa w przepisach prawa bankowego. Przez umowę pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy.
Podstawowe różnice między kredytem i pożyczką
- Kredyt może być udzielony tylko przez bank, natomiast pożyczka przez każdy podmiot prawa cywilnego.
- Umowa pożyczki przenosi na własność pożyczkobiorcy określoną ilość środków finansowych, umowa kredytu nie przenosi własności przedmiotu kredytu, jedynie stawia do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie określoną kwotę środków pieniężnych.
- Kredyt jest przyznawany na cel określony w umowie i bank może kontrolować sposób jego wykorzystania, dla pożyczki nie ma takiego wymogu.
- Przedmiotem kredytu jest określona kwota środków pieniężnych, przedmiotem pożyczki mogą być również środki pieniężne, ale też dowolne rzeczy oznaczone co do gatunku.
Kryteria podziału kredytów
- Według czasu trwania: krótkoterminowe – do roku; średnioterminowe – od roku do pięciu lat; długoterminowe – powyżej pięciu lat.
- Według przeznaczenia: na finansowanie działalności bieżącej; na finansowanie działalności inwestycyjnej.
- Według rodzaju rat: spłacane w ratach stałych; spłacane w ratach zmiennych (najczęściej malejących).
- Według typu transz i dokonywania spłat: kredyty, w których środki są stawiane do dyspozycji w jednej lub kilku transzach, a następnie spłacane w ratach; linie kredytowe, w których kolejne transze kredytu są w dowolny sposób pobierane przez kredytobiorcę (do wysokości przyznanego limitu), a spłacane na bieżąco z wpływów na rachunek kredytobiorcy.
- Według oprocentowania: o stałym oprocentowaniu; o zmiennym oprocentowaniu (WIBOR, LIBOR, stawka 3M).
- Idea Getin Leasing
- PKO Leasing
- ING Leasing
- IKB Leasing
- SG Leasing
- Alior Leasing
- Santander Leasing